Do czego tak naprawdę służy KPIR – księgowość dla każdego


Założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga dokładnego przemyślenia pod każdym aspektem. Na pewno ważny będzie odpowiedni program do faktur, a jedną z najważniejszych kwestii pozostaje wybór określonej formy ewidencji operacji gospodarczych, formy opodatkowania i rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Często wybieraną metodą prowadzenia księgowości jest Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów, czyli KPiR.

Kto powinien zdecydować się na Księgę Przychodów i Rozchodów?

Księga ma charakter dokumentu rozliczeniowego dla osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, a także spółek cywilnych, jawnych oraz partnerskich, o ile przychody netto nie przekroczyły limitu 1 200 000 euro.
Taka uproszczona księgowość obejmuje również osoby duchowne, które wcześniej podjęły decyzję o rezygnacji z opłacania zryczałtowanego podatku dochodowego. Ponadto będą to podmioty zajmujące się specjalnymi działami produkcji rolnej, o ile zgłoszą zamiar prowadzenia KPiR oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą na podstawie umów agencyjnych bądź umów zlecenia.

W każdym razie, jeżeli nie ma obowiązku pełnej księgowości i rozliczenie z urzędem skarbowym następuje na ogólnych zasadach lub formą podatku liniowego, to taka metoda dokumentacji zdarzeń gospodarczych okazuje się dobrym wyborem.

O czym trzeba pamiętać?

Uwzględnienie terminów jest kluczowe, aby nie narażać się na kary finansowe. Błędne będzie myślenie, iż na początku wystarczy prosty program do faktur, a po kilku miesiącach założy się księgę. W dniu rozpoczęcia działalności gospodarczej trzeba bezwzględnie założyć Księgę Przychodów i Rozchodów. Księgę zakłada się na określony rok podatkowy i istnieje obowiązek jej przechowywania przez minimum 5 lat od zakończenia danego roku podatkowego.

Warto również podkreślić, że każdy może wybrać, czy chce skorzystać w tej kwestii z pomocy księgowego albo biura rachunkowego, czy też postawić na księgowość online i samodzielnie fakturować, rozliczać farmę i przede wszystkim generować deklaracje do urzędu skarbowego i ZUS. Nie ma znaczenia forma, ponieważ dopuszczalna jest zarówno tradycyjna (papierowa), jak i elektroniczna.

Na pewno każdy początkujący przedsiębiorca musi pamiętać o tym, że niezbędny w prowadzeniu działalności jest nie tylko dobry program do faktur, ale przede wszystkim kwestie związane z ewidencją zdarzeń gospodarczych i rozliczaniem się.

Zawartość KPiR

Księga ma ściśle określony wygląd i jej zawartość też jest stała. W każdej są gotowe rubryki, które należy uzupełnić. Jak już wcześniej wspomniano, można to uczynić samodzielnie, jednak należy pamiętać, że w razie wystąpienia jakichkolwiek błędów, karę będzie trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z usług biur rachunkowych lub pomocy księgowego.

W księdze muszą zostać zwarte dane identyfikacyjne firmy i oczywiście bardzo dokładna ewidencja zdarzeń gospodarczych. Niezbędne jest uwzględnienie daty, szczegółów transakcji oraz informacji identyfikacyjnych danego kontrahenta. Koniec każdej strony wymaga podsumowania składającego się z trzech pozycji, czyli sumy z danej strony, przeniesionej sumy ze strony poprzedniej oraz sumy od początku roku podatkowego.

Drobiazgowa dokumentacja wszystkich operacji gospodarczych znacznie ułatwia podejmowanie decyzji związanych z rozwojem firmy i pomaga w wystawianiu faktur. Na pewno niezbędny będzie też dobry program do faktur, aby usprawnić ich wystawianie.

Zalety Księgi Przychodów i Rozchodów

Uproszczona księgowość cieszy się dużą popularnością wśród właścicieli małych firm, a KPiR to zdecydowanie najbardziej powszechny sposób rozliczania się z urzędem skarbowym. Księga przede wszystkim służy do dokładnego wyliczenia osiąganego dochodu. Podstawą do zaksięgowania przychodów, a więc sprzedaży oraz kosztów, a więc wydatków firmowych stają się wszelkiego rodzaju dowody księgowe, czyli głównie rachunki i faktury.

Warto zaznaczyć, że podatek płaci się od osiągniętego dochodu, a im wyższe koszty, tym ten podatek niższy. Można również obniżyć kwotę podatku o rozmaite odliczenia podatkowe, np. z tytułu wspólnego opodatkowania z małżonkiem.

Ponadto, rozliczanie według Księgi Przychodów i Rozchodów uwzględnia konieczność zapłaty podatku jedynie w przypadku dodatniego wyniku finansowego, w przeciwieństwie do rozliczania ryczałtowego, w którym nawet w przypadku straty należy zapłacić podatek.

Każdy przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę z faktu, iż księgowość, a tym kwestie związane z rozliczaniem się z Urzędem Skarbowym wymagają skrupulatności i bardzo poważnego podejścia do tematu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *